طول مطالعه: 5 دقیقه

دلار آمریکا پرمعاملهترین ارز دنیاست و بزرگترین ذخایر ارزی جهان به شکل دلار آمریکا نگهداری میشود. از آنجایی که جفت ارز بیشترین میزان معامله را در جهان دارد، تعداد زیادی از معامله گران در حال رصد کردن هرگونه انتشار اطلاعات اقتصادی مهم یا جلسه سیاست های پولی هستند که میتواند بر نرخ تبادل آن تأثیر بگذارد. یورو واحد پول رسمی اتحادیه اروپا است و دومین ارز پرمعامله و دومین ذخیره ارزی جهان است. توضیح این مطلب بر اساس این واقعیت است که تحت شرایط یکسان، سرمایه گذاران ترجیح میدهند ارزی را در اختیار داشته باشند که بهره بالاتری را میپردازد تا ارزی که بهره کمتری را میپردازد و بسیاری از موسسات بزرگ و صندوق های سرمایه گذاری پوشش ریسک، از این تفاوت نرخ بهره از طریق معاملات انتقالی ارزی استفاده میکنند.  !

اتریوم کلاسیک
مثل اکثر جفت ارزها معاملات یورو دلار در ۲۴ ساعت شبانه روز طی ۵ روز هفته انجام میشود و این معاملات از طریق بانک های رده ۱ (مانند جی پی مورگان، گلدمن ساکس، سیتی گروپ، بانک آمریکا و مورگان استنلی) از لندن تا نیویورک و سپس در توکیو انجام میشود. رشد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده و منطقه یورو و همچنین سایر داده های اقتصادی را میتوان به راحتی در سایت های مرتبط مانند سایت پیدا و مقایسه کرد.

اپل واچ نسل 8 این وب سایت بخصوص برای مقایسه داده های تاریخی یک کشور با سایر کشورها مفید است. عوامل زیادی وجود دارد که معامله گر باید از آنها آگاه باشد، زیرا داده های اقتصادی مهمی هستند که هر روز منتشر میشوند. اگر شما معامله گر روزانه () هستید، احتمالا بیشتر علاقهمند به معامله یورو در زمانی هستید که احتمال نوسان آن بیشتر است و نه در زمانی که نوسان آن کمتر است.

رونمایی آیفون 14 پرو مکس چه روزانه معامله میکنید و چه بلندمدت معامله میکنید باید سعی کنید از تمام دادههای اقتصادی مهم و بیانیههای بانکهای مرکزی که منتشر میشوند، مطلع باشید. برای معامله گران روزانه، مجموعهای از دادهها، از ایالات متحده و اروپا منتشر میشود که به طور بالقوه باعث افزایش نوسان شده و میتواند فرصت مناسبی برای معامله فراهم کند. مانند همه جفت ارزها عوامل بنیادی که باعث افزایش ارزش یک ارز نسبت به ارز دیگر میشود به قدرت اقتصادی آن دو ارز بستگی دارد.

برای معاملهگران میانمدتی که روزها یا هفتهها در موقعیت یا پوزیشن (خرید یا فروش) قرار دارند استفاده از نمودارهایی مانند نمودار بالا برای این که دید خوبی از عوامل بنیادی موثر بر هر ارز پیدا کنند، ضروری است. گاهی وقتی برخی از داده های اقتصادی منتشر میشود، مانند سطح اشتغال غیرکشاورزی، موجب تغییر و تجدیدنظر در دادههای ماه قبل میشود. همانطور که در نمودار بالا میبینید وقتی بازار روند خنثی یا رنج دارد، این استراتژی چندان خوب عمل نمیکند. وقتی میانگین متحرک ۱۳ روزه از پایین، میانگین متحرک ۲۱ روزه و ۵۵ روزه را قطع و به بالای آن صعود کند، سیگنال خرید صادر میشود.

یک ترکیب رایج، دوره ۵۵ روزه و ۱۳ روزه است که با دوره ۲۱ روزه ترکیب میشود. این استراتژی را میتوان با محدودیتهای دیگری ترکیب کرد. نمودار بالا نرخ رشد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده و منطقه یورو را از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۷ نشان میدهد. در پایان آوریل ۲۰۱۷ هم می توان سیگنال روند صعودی که از سوی این استراتژی صادر شده است را مشاهده کرد. در نمودار فوق در دو مستطیل صورتی رنگ، قیمت در یک محدوده نسبتاً گسترده ولی به صورت افقی و بدون روند خاصی در هر دو جهت (بالا و پایین) حرکت کرده است.

در این نمودار میتوان دید که چگونه پس از اولین مستطیل صورتی در سمت چپ، استراتژی ما سیگنال فروش در اکتبر ۲۰۱۶ داده است و منجر به روند نزولی تا پایان سال ۲۰۱۶ شده است. احتمالاً مهمترین روز ماه، روزی است که داده اشتغال غیرکشاورزی () منتشر میشود. مهمترین زمان در شبانه روز بلافاصله بعد از انتشار داده های اقتصادی یا صدور بیانیه های سیاست های پولی پس از جلسات بانک مرکزی است.

جلسات سیاست های بانک مرکزی و بیانیههای مطبوعاتی پس از آن هم می توانند نوسانات را افزایش دهند و ممکن است فرصتی برای معامله گران کوتاهمدت ایجاد شود تا بر موج روندی که پس از آن پدید میآید، سوار شوند. معمولاً ارزي كه اقتصاد آن از رشد بيشتر و بيكاري كمتري برخوردار است نسبت به رقیب خود میل به افزایش قیمت دارد. اگر بازار هم به خاطر افزایش نرخ بهره و هم به خاطر لحن هاوکیشتر بیانیه بانک مرکزی، از قبل افزایش قیمت داشته باشد و از این دو اتفاق فقط اتفاق اول رخ دهد، آن وقت خبر قطعی «افزایش نرخ بهره» انتظاراتی که بازار پیشتر به استقبال آن رفته بود را برآورده نخواهد کرد.

از طرف دیگر با کاهش نرخ بهره معمولاً در کوتاهمدت شاهد کاهش قیمت آن ارز خواهیم بود. گرچه ایالات متحده آمریکا از ۵۰ ایالت مختلف تشکیل شده است اما تمام داده های اقتصادی این کشور جمع آوری شده و پس از تجمیع در سطح ملی ارائه میشوند. اعداد مربوط به طول دورههای زمانی هر میانگین متحرک را میتوان تغییر داد و بهینه کرد، اما معامله گران باید مراقب انحنای متناسب با داده ها باشند. تورم بالاتر همراه با رشد ناخالص داخلی کمتر، یک ارز را در بلندمدت تضعیف میکند.

رئال مادرید لایپزیش بنابراین لازم است نرخ رشد تولید ناخالص داخلی، بیکاری و تورم را دنبال کنید. باید دید روشنی از انتظاراتی که بازارها از یورو و دلار آمریکا دارند، به ویژه در مورد نرخ بهره، سطح اشتغال ایجاد شده و رشد تولید ناخالص داخلی داشته باشیم. گزارشات دادههای اقتصادی که معمولاً بیشترین تغییرات را در بازار ایجاد میکنند، آنهایی هستند که نتایج آنها با آنچه بازار از قبل انتظار آن را داشت متفاوت است. نوسانات بیشتر میتواند به استراتژی معاملاتی شما کمک کند تا اهداف سود خود را به طور منظم تری به دست آورید.

این الگو بیشتر در نمودارهای شمعی ۳۰ دقیقه ای و ۱ ساعته دیده میشود و بنابراین برای این تایم فریمها مناسبتر است. این آمار در اولین جمعه هر ماه در ساعت ۰۸:۳۰ صبح به وقت نیویورک (۱۷:۰۰ به وقت تهران) منتشر میشود. یعنی معاملات اواخر بعدازظهر به وقت نیویورک و آغاز معاملات به وقت توکیو. این ساعات معاملاتی، با آغاز به کار نیویورک در ساعت ۱۲ به وقت گرینویچ (۱۵:۳۰ به وقت تهران) همپوشانی دارد.

آخرین بروزرسانی در: