طول مطالعه: 5 دقیقه

هر دلار آمریکا همزمان با وقوع کودتای ۲۸ مرداد در برابر ۱۳۰ ریال مبادله میشد. صرافی ملی امروز دلار دولتی را با قیمت ۲۸ هزار و ۶۱۰ تومان عرضه کرد درحالی که دیروز خرید این اسکناس ۲۸ هزار و ۶۴۰ تومان تمام میشد. وقوع بحران دیپلماتیک میان ایران و آمریکا نرخ دلار آزاد را به ۱۴۰ ریال رساند.سال ۱۳۵۹ سالی دشوار برای اقتصاد ایران بود، از یک سو، آمریکا هرگونه تبادل اقتصادی با ایران را قطع کرد و به همین دلیل فروش بخشی از نفت ایران که پیشتر مشتری ثابتی همچون آمریکا داشت، با مشکل مواجه شد.

خرید گیم تایم چنان که یک ماه قبل و یک ماه پس از انجام این توافق قیمت دلار آزاد همچنان ۳۳ هزار ریال بود و پس از شوک انتشار خبر حصول توافق هستهای نرخ دلار به پایین تر از ۳۱ هزار و ۵۰۰ ریال نرسید. بدین ترتیب با حل مهمترین معمای سیاسی-امنیتی کشور جو نااطمینانی بر اقتصاد ایران حاکم شد.هر چند نرخ متوسط دلار آزاد در سال ۱۳۷۷ با جهش ۳۰ درصدی به ۶ هزار و ۵۰۰ ریال بالغ شد ولی تحت تاثیر شوک سیاسی ماههای پایانی سال، نرخ دلار آزاد در اسفند ماه به ۸ هزار ریال رسید.شش ماه بعد و در۱۸ تیرماه ۱۳۷۸ نیروهای امنیتی شبانه به تجمع مسالمتآمیز دانشجویان دانشگاه تهران در محدوده خوابگاههای کوی این دانشگاه یورش بردند .

زلنسکی در امامزاده داوود

او در شرایطی در نوامبر سال ۲۰۱۶ میلادی (آبان ماه ۱۳۹۵) در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شد که اقتصاد ایران شاهد تک رقمی شدن نرخ تورم بود و ایران توانسته بود با افزایش ظرفیت تولید و صادرات نفت خود، شاهد رشد درآمدهای ارزی باشد. با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چشمانداز توافق هستهای ایران و قدرتهای جهان در هاله ای از ابهام قرار گرفت. بدین ترتیب نرخ دلار در اقتصاد ایران بدون توجه به وقوع اعتراضهایی همچون ۱۵ خردادماه سال ۱۳۴۲ در مسیر کاهش قرار گرفت و با عبور از مرز ۸۰ ریال حرکت خود را به سمت ۷۰ ریال آغاز کرد.اما نرخ تورم از سال ۱۳۵۲ بار دیگر دورقمی شد و در سال ۱۳۵۶ از ۲۵ درصد نیز فراتر رفت.

قیمت سکه امامی امروز چهارشنبه ۲۳ شهریور با آغاز معاملات بازار ۱۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد. نرخ دلار دولتی در صرافی ملی امروز درقیاس با معاملات دیروز ۳۰ تومان کاهش پیدا کرد، اما یورو بدون تغییر قیمت ۲۸ هزار و ۷۴۰ تومان بهفروش رسید. سکه تمامبهار آزادی، اما بدون تغییر قیمت ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان فروخته شد و سکه گرمی با افزایش قیمت ۵۰ هزار تومانی، سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بهفروش رسید. در حالی که در پایان سال ۱۳۹۰ قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد به ۱۹ هزار ریال رسیده بود، بهای رسمی ارز ۱۲ هزار و ۲۶۰ ریال بود.در سال ۱۳۹۱ و با تشدید تحریم های اقتصادی اروپا و آمریکا علیه ایران که شامل تحریم های بانکی و خرید نفت نیز شد، درآمد نفتی دولت ۵۶ درصد کاهش یافت.

همچنین رفع تحریمهای بانکی ایران با دست اندازهای متعدد مواجه شد.این عوامل موجب شد تا نرخ ارز در فاصله فروردین تا آذرماه سال ۱۳۹۶ نرخ دلار در بازار آزاد ایران از ۳۷ هزار ریال به بیش از ۴۰ هزار ریال افزایش یابد. ۵ با ایران خارج کرد و رسما اعلام کرد تحریمهای اقتصادی سنگینی را به فاصله ۹۰ و ۱۸۰ روز علیه اقتصاد ایران به اجرا خواهد گذاشت.مرحله اول این تحریمها از روز چهارم اوت از امروز 13 مرداد اجرایی میشود که شامل ممنوعیت خرید دلار توسط دولت ایران، معامله طلا و فلزات و تحریم صنعت خودروی ایران را در بر میگیرد.در آستانه اجرای این تحریمها قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد ایران رکورد تاریخی ۱۲۰ هزار ریال را ثبت کرد.

مسکن ملی تهران این رقم تفاوتی با خرید و فروشهای عصر دیروز نداشت، اما در قیاس با دوشنبه شاهد رشد ۱۱ هزار تومانی نرخ طلا ۱۸ عیار هستیم. یک سال بعد سطح عمومی قیمتها در ایران بیش از ۱۱۰ درصد صعود کرد و نرخ برابری ریال در برابر دلار آمریکا ۱۰۰ درصد سقوط کرد و به ۳۲ ریال رسید.کاهش بیش از ۱۱ درصدی سطح عمومی قیمتها در سالهای ۱۳۲۴ و ۱۳۲۵ و بازگشت ثبات نسبی به اقتصاد ایران سبب شد تا نرخ دلار همچنان رقم ۳۲ ریالی را حفظ کند. &;​​​​.

قرعه کشی ایران خودرو 4 اردیبهشت این نرخ پیش از خروج آمریکا از برجام ۵۸ هزار ریال بود و ۹۶ سال پیش ۱۴ ریال.با این وجود به نظر میرسد سیر نزولی نرخ برابری ریال در برابر دلار آمریکا با تشدید شوک سیاسی و اقتصادی توامان با هم، وارد مرحلهای جدیدی شده و از ۹۰ روز آینده که تحریمهای بانکی و نفتی ایران نیز از سوی آمریکا آغاز خواهد شد، باید انتظار افزایش بیشتر نرخ دلار را داشت. همزمان با آغاز گروگانگیری ۴۴۴ روزه دیپلماتهای آمریکایی، به دستور رئیس جمهوری وقت ایالات متحده آمریکا، ابتدا ایران مشمول تحریم تسلیحاتی این کشور شد.

البته تزریق شتابان نقدینگی موجب جهش نرخ تورم از ۹ درصد به حدود ۲۱ درصد در سال ۱۳۷۰ شد. فرارو- قیمت دلار امروز چهارشنبه ۲۳ شهریور در صرافی ملی ۲۸ هزار و ۶۱۰ تومان اعلام شد. قیمت طلا ۱۸ عیار امروز چهارشنبه ۲۳ شهریور در جربان اولین معاملات بازار یک میلیون و ۳۳۶ هزار تومان به ثبت رسید. به گزارش فرارو، قیمت دلار امروز چهارشنبه ۲۳ شهریور در صرافی ملی نسبت به دیروز ۳۰ تومان کاهش پیدا کرد.

قرعه کشی ایران خودرو 3 ماهه
در بازار طلا نرخ طلا ۱۸ عیار بدون تغییر یک میلیون و ۳۳۶ هزار تومان تثبیت شد. قیمت یورو، اما بدون تغییر در قیاس با معاملات دیروز، در صرافی ملی ۲۸ هزار و ۷۴۰ تومان اعلام شد. قیمت سکه امامی که به ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید، نسبت به دیروز ۱۰۰ هزار تومان کاهش داشته، اما قیمت سکه گرمی با رشد ۵۰ هزار تومانی به سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد. چرا که ترامپ از دوران حضور خود در کارزار انتخاباتی توافق هستهای با ایران را بدترین توافق تاریخ لقب داده بود.

نرخ دلار آزاد در روزهای پایانی سال ۱۳۵۷ به ۱۰۰ ریال رسید. قیمت سکه امامی به ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید. نرخ رشد اقتصادی ایران به منفی ۶.۸ درصد رسید و نرخ تورم هم به بیش از ۳۰ درصد افزایش یافت.در چنین شرایطی نرخ ارز رسما توسط بانک مرکزی سه نرخی شد. این جنگ قیمت هر بشکه نفت صادراتی ایران را به ۲۱ دلار رساند.تحت تاثیر رشد درآمدهای ارزی دولت، نرخ رشد اقتصاد ایران طی سالهای ۱۳۶۹ و ۱۳۷۰ دو رقمی شد.

آخرین بروزرسانی در: